Görüntüleme
10 Şubat 2022

Radyoloji  kliniği  çeşitli tıbbi cihazların yardımı  ile  birçok hastalığın teşhis edildiği bir bölümdür. Kliniğimizde Digital  Röntgen (X-Ray) ve Kemik Dansitometri çekimi olarak hizmet verilmektedir. Tamamen digital teknoloji ile çalışan sistemlerden  elde edilen digital görüntüler, yine digital ortamda arşivlenmektedir. Bu görüntüler deneyimli uzman doktorlar tarafından incelenmektedir.

Radyoloji Kliniği Yönetici  ve Çalışanları

  • 1 adet klinik sorumlusu
  • 5 adet röntgen teknisyeni

 

  1. (2 ADET) Röntgen (X-Ray),
  • Kemik ve akciğer hastalıklarının  teşhisinde en sık kullanılan cihazdır.
  • X ışını kullanılır.

 

  1. Kemik Dansitometri
  • Osteoporozun teşhisinde sıklıkla kullanılır. Kemik  yoğunluğunu  ölçer.
  • X ışını kullanılır.

Kemik Dansitometrisi ve Teknik Bilgiler

Kemik yoğunluk ölçümüdür. Başka birdeyişle kırılganlık riskini belirleyen ölçüm yöntemidir. Osteoporoz saptanırsa kişinin aldığı ilaçtan faydalanma oranı için ilaç takibi de belirli aralıklarla bu cihaz ile yapılmaktadır. Ölçüm 3 dakika içinde yapılır.

Kemik Dansitometre’mi Ölçtürmeli miyim?

Eğer kişilerde herhangi bir sebeple kemik kaybı başlamışsa ileri yaşlara gelip ağrı ve kırık problemi olmadan önce hiçbir şey hissetmedikleri için bu sorunları ifade edemezler. Günlük yaşamları sırasında omurgalarında meydana gelen çökmeleri de genellikle fark atmezler. 20-45 yaş arası kadın ve erkekler mutlaka bir kere kontrol olmalıdır.

Ne Sıklıkla Kemik Dansitometre Ölçümü Yaptırmalıyım?

Bu tamamıyla kemiklerinizdeki yoğunluk kaybının derecesine, aldığınız tedaviye ve kemik kaybına neden olan özel durumların sürekliliğine bağlıdır. Doktorunuz bu konuda sizi takip edecektir.

Kemik Dansitometri


Radyoloji Kliniği